Vizsgák, pótvizsgák
Alapszintű közúti jármű műszaki vizsgabiztosi alapképzés
VIZSGATÁRGY FAJTÁJA | VIZSGA HELYSZÍNE |
Számítógépes elméleti vizsga (SZEV) | országszerte, SZEV vizsgatermekben |
Gyakorlati vizsga, alapszintű alapképzés | KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. 1119 Budapest, Than Károly u. 3-5. |
Gyakorlati vizsga, kiegészítő szintű alapképzés | Pest Megyei Kormányhivatal Műszaki Vizsgáló Állomása 2310 Szigetszentmiklós, Bányató út 1. |
A vizsgatárgyak követelményei
Számítógépes elméleti vizsgák
A Jármű technológia, Járművizsgálat, Jogszabályi és adminisztratív rendelkezések és a 3,5 t feletti megengedett együttes össztömegű járművekkel kapcsolatos speciális ismeretek tárgyak számítógépes elméleti vizsgája a közúti járművezető képzést követő vizsgákhoz hasonlóan, érintőképernyős számítógépeken történik.
A vizsga teljesítéséhez egy 40 kérdésből álló tesztet kell sikeresen megoldani. A vizsga időtartama 40 perc. Az elérhető maximális pontszám 40 pont (minden kérdés 1 pontot ér), melyből a sikeres vizsgához legalább 30 pontot kell elérni. Valamennyi kérdés megválaszolására 1 perc áll a vizsgázó rendelkezésére. Az elvégzett képzésnek megfelelően valamennyi számítógépes elméleti vizsgára folyamatosan, megszakítás nélkül kerül sor.
Gyakorlati vizsgák
A „Járművizsgálati módszerek” gyakorlati vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó rendelkezik-e a járművek műszaki megvizsgálási folyamatának ügyviteli, vizsgatechnológiai, minősítési ismeretekkel a készség szintjén. A vizsgázónak tudnia kell az ügyviteli feladatokat a KÖKIR programmal kezelni, a méréseket elvégezni és a rendszerbe eljuttatni a technológiai előírásoknak megfelelően, a mért és vizuálisan észlelt adatokat kezelni, értékelni és a járművet az előírásoknak megfelelően minősíteni. A vizsga teljes időtartama legfeljebb 30 perc.
A vizsgázónak a KÖKIR TESZTprogramban egy kérelmet kell rögzíteni és vizsgálatra kell fogadni a járművet. Ezt követően két gyakorlati vizsgakérdésre (egy-egy kérdés a „Járművizsgálati módszerek – Gyakorlati vizsgakérdések” A és B kérdései közül) kell válaszolnia. A sikeres vizsgához a vizsgázónak a kihúzott tételen szereplő bármely kérdésben legalább az ismeretanyag 80%-t kell tudnia.
A vizsgára bocsátás feltétele a szaktanfolyam sikeres és igazolt elvégzése, az elméleti vizsgák sikeres és igazolt elvégzése, továbbá az adott szaktanfolyamnak megfelelő, legalább 60 jármű vizsgálatával (műszaki vizsgáztatással) történő igazolt letöltése. A vizsgált járművek közül legalább három jármű esetében pótkocsi vontatási jogosultság első megállapítását is el kell végezni.
A „3,5t feletti megengedett együttes össztömegű járművekkel kapcsolatos speciális ismeretek” gyakorlati vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó rendelkezik-e a járművek műszaki megvizsgálási folyamatának ügyviteli, vizsgatechnológiai, minősítési ismeretekkel a készség szintjén. A vizsgázónak tudnia kell az ügyviteli feladatokat a KÖKIR programmal kezelni, a méréseket elvégezni és a rendszerbe eljuttatni a technológiai előírásoknak megfelelően, a mért és vizuálisan észlelt adatokat kezelni, értékelni, és a járművet az előírásoknak megfelelően minősíteni. A vizsga teljes időtartama legfeljebb 30 perc.
A vizsgázónak a KÖKIR TESZT programban egy kérelmet kell rögzíteni és vizsgálatra kell fogadni a járművet. Ezt követően két gyakorlati vizsgakérdésre (egy-egy kérdés a „3,5t feletti megengedett együttes össztömegű járművekkel kapcsolatos speciális ismeretek – Gyakorlati vizsgakérdések” A és B kérdései közül) kell válaszolnia. A sikeres vizsgához a vizsgázónak a kihúzott tételen szereplő bármely kérdésben legalább az ismeretanyag 80%-t kell tudnia.
A vizsgára bocsátás feltétele a szaktanfolyam sikeres és igazolt elvégzése, az elméleti vizsgák sikeres és igazolt elvégzése, továbbá az adott szaktanfolyamnak megfelelő, legalább 60 jármű vizsgálatával (műszaki vizsgáztatással) történő igazolt letöltése. A vizsgált járművek közül egy jármű esetében pótkocsi vontatási jogosultság első megállapítását is el kell végezni.
Az alapképzés díja a pótvizsgák díját nem tartalmazza.
A pótvizsga díjat a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft.
11711003-21467231
számú számlájára kell utalni, az átutalás közlemény rovatába kérjük feltűntetni a vizsgázó nevét, vizsgabiztosi kódját, a tanfolyam kódjelét, valamint a 3551 kódot.
A kitöltött, aláírt pótvizsgára jelentkezési lapot az azon részletezettek szerint vizsga.mvb@kti.hu címünkre kell visszaküldeni, a pótvizsgadíj befizetését igazoló bizonylat másolatával együtt.
A SZEV vizsgákra a tanulók az e-Titán rendszerben jelentkezhetnek, a gyakorlati pótvizsga időpontját a Képzőszerv telefonon egyezteti a tanulókkal.
Aki az alapszintű szaktanfolyam megkezdésétől számított egy éven belül nem teljesíti a gyakorlati vizsgára bocsátás feltételeit, annak a szaktanfolyamot és minden vizsgát (a korábban teljesített vizsgát is) meg kell ismételnie.
Aki a továbbképző szaktanfolyam megkezdésétől számított egy éven belül nem tesz minden tárgyból sikeres vizsgát, annak a továbbképző szaktanfolyamot és minden vizsgát (a korábban teljesített vizsgát is) meg kell ismételnie.
Aki három alkalommal tesz sikertelen vizsgát egy vizsgatárgyból, azt csak az adott szaktanfolyam ismételt elvégzése után lehet újabb vizsgára jelenteni, amely során minden vizsgát (a korábban teljesített vizsgát is) meg kell ismételnie.
Letölthető anyagok, dokumentum sablonok: